Haber

ABD Başkanı Joe Biden, ABD Donanması’nın başına Amiral Lisa Franchetti’yi aday gösterdi

YENİ ABD Lideri Joe Biden, ABD Donanması’nın başına Amiral Lisa Franchetti’yi aday gösterdi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre Biden, “Bir sonraki Deniz Kuvvetleri Komutanımız Amiral Lisa Franchetti, mevcut Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı da dahil olmak üzere 38 yıllık özverili tecrübesini milletimizin hizmetine sunacak.” sözünü kullandı.

Biden, Amiral Franchetti’nin “ABD Donanması’nda dört yıldızlı amiral rütbesine ulaşan ikinci kadın” olduğunu ve onaylandığında “Donanma Komutanı ve Genelkurmay Başkanı olarak görev yapan ilk hanımefendi olarak tarih yazacağını” belirtti.

Başkan Joe Biden ayrıca Donanmanın bir sonraki Başkan Yardımcısı olarak Koramiral James Kilby’yi, Hint-Pasifik Komutanlığı için Amiral Samuel Paparo’yu ve ABD Pasifik Filo Komutanlığı için Koramiral Stephen “Web” Koehler’ı aday gösterdiğini duyurdu.

Adayların görevlerinin önemine vurgu yapan Biden, atamaları engelleyen ve süreci uzatan Cumhuriyetçi Tommy Tuberville’i de uyardı.

“Senatör Tuberville’in yaptığı sadece yanlış değil, aynı zamanda tehlikeli. Birleşik Devletler Silahlı Kuvvetlerinin dünya tarihindeki en büyük savaş gücü olarak kalma yeteneğini riske atıyor. Senatodaki Cumhuriyetçi meslektaşları da öyle.” açıklama yaptı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin yaptığı açıklamada, “Amiral Franchetti, Donanmanın ilk kadın Komutanı ve Genelkurmay Başkanı olarak herkese ilham vermeye devam edecek” dedi.

Franchetti’nin önümüzdeki aydan itibaren Donanma Komutanı vekili olarak göreve başlaması planlanıyor.

kesan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu