Haber

Nijer’de mahsur kalan Türk vatandaşları özel seferle Türkiye’ye döndü

Nijer’de 26 Temmuz’da meydana gelen askeri darbenin ardından havalimanı kapatıldığı için dönemeyen Türk vatandaşları, Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği özel seferle evlerine döndü.

Nijer’deki darbe nedeniyle mahsur kalan ve vatanlarına dönemeyen Türk vatandaşları, Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği özel sefer ile İstanbul’a getirildi. Türk vatandaşlarının yanı sıra Azerbaycan vatandaşları da Türkiye’ye getirildi. Başkent Niamey’deki Uluslararası Diori Hamani Havalimanı’ndan yerel saatle 21.30’da kalkan Airbus A330-200 tipi TK635 sefer sayılı uçak, sabah 04.30 sıralarında İstanbul’a ulaştı. Çoğunluğu Türk vatandaşı olan yolcular, uçağın inişinin ardından terminale alınarak pasaport kontrolünden geçirilerek yurda giriş yaptı.

Özel uçakla dönen Türk vatandaşlarından Oktay Kutlu, Nijer’de bir yılı aşkın süredir görev yaptığını belirterek, “Normalde 2 gün önce Türkiye’ye dönecektik çünkü orada darbe yapan askerler var. şimdi havalimanını kapattılar, uçağı 2 gün sonraya geri transfer ettiler bu arada sağ olun.” Konsolosluğumuz, oradaki ve buradaki tüm ofislerimiz çok yardımcı oldular, bize bu imkanı sağladılar.” dedi.

“Devletimize ve yetkililere teşekkür ederiz”

Türkiye’ye dönüş biletlerinin ertelendiğini belirten Tuğyan Işık, ülkede elektrik kesintisinden kaynaklanan bazı sistemsel sorunlar yaşandığını belirterek, “Devletimize ve yetkililere teşekkür ediyoruz. Bu sefer muhtemelen özel izinle yapılmıştır. Biletlerimizi sürekli erteliyorlardı. Özel izinle son uçak geldiğinde Nijer vardı. “Nijerya elektriği Nijerya’dan alıyor. Nijerya’da elektriğin eklenmesiyle evsel elektrik ihtiyaçları çok sınırlıdır. Günde 2-3 saat elektrik var, gerisi yok. İnternet ona bağlı, su ona bağlı. Birçok sistemsel sorun yaşandı.” dedi.

Türkiye’ye döndüğü için çok mutlu olduğunu söyleyen Ramazan Kemat, “Orada sıkıntılı süreçler yaşadık. Orada yol yapım işinde çalışıyorduk. Orası biraz dağınıktı. Askerler yönetimi devraldı. Biz yapmıyoruz.” Ülkede bir otorite boşluğu olduğu için başımıza ne geleceğini biliyoruz.Oysa Türklere karşı kötü bir şey olmadı.”Şirketimize gitmek isteyen arkadaşlarımız oldu, onlar sayesinde yardımcı oldular. Gelmek isteyen arkadaşlarımız geldi ama orada çalışmaya devam eden çok arkadaşımız var. Konsolosluğumuz gerçekten çok iyi çalışıyor, kendilerine teşekkür ediyorum. Bugün tahliye sırasında büyük çaba sarf ettiler. Ülkemizde olmaktan dolayı çok mutluyuz.” – İSTANBUL

cankaya-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu