Teknoloji

Porsche 911 Dakar Tanıtıldı: Fiyatı ve Özellikleri!

Alman araba devi Porsche, Los Angeles Araba Fuarı kapsamında sahne aldı. Etkinlikler sırasında “911 Dakar” isimli özel bir araba ile karşımıza çıkan şirket, çok konuşulacak özelliklere sahip bir araba ortaya çıkarmış durumda.

Aracın tasarımı için diyebileceğimiz pek de bir şey yok. Çünkü bu araba, başka 911 modelleriyle aynı görünüme sahip. Bu bağlamda; aracın ön ve art kısmındaki aydınlatmalar, öteki modeller ile tam olarak tıpkı. Ve elbette üç kapılı yapı da öbür modellerle tıpkı. Pekala tasarım tıpkı ise farklı olan ne?

Karşınızda Porsche 911 Dakar

Bu arabası başkalarından ayıran konu teknik özellikleri. Porsche 911 Dakar’da kullanılan süspansiyon, bu aracı diğer 911’lerden 50 milimetre yüksek yapıyor. Ayarlanabilir yapıdaki süspansiyon, muhtaçlık duyulması durumunda 30 milimetre daha ekstra yükseklik sağlıyor. Üstelik 170 km/sa süratle giderken bile yüksek mod kullanılabiliyor. Daha yüksek suratlara ulaşıldığında, süspansiyonlar otomatik olarak iniyor.

Porsche 911 Dakar, 473 beygir gücü ve 570 Nm tork pahasına sahip olan 3.0 litrelik bir motordan güç alıyor. Bu güçlü motor, aracın 0-100 km/sa hızlanmasını 3,4 saniyede tamamlamasını sağlıyor. Arabanın azamî suratı ise 240 km/s olarak açıklandı. Sekiz ileri vitesli otomatik şanzıman ile eşleştirilen 911 Dakar, dört çeker yapısıyla arazi için ziyadesiyle uygun.

Porsche’nin özel üretim 911 modeli, iki özel sürüş moduna sahip. Bunlardan bir tanesi Arazi, başkası ise Ralli olarak isimlendiriliyor. Arazi moduna alındığında maksimum yüksekliğe ulaşan 911 Dakar, kum üzere yumuşak yerlerde mümkün olan en güzel performansı sunuyor. Ralli modu ise isminden da anlaşılabileceği üzere ralli üzere aktivitelerde kullanılıyor ve aracı optimize ediyor

Porsche 911 Dakar’ın dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi, tavanına portbagaj yerleştirilebiliyor oluşu. Araç sahipleri, opsiyonel olarak sunulacak bu portbagajda yakıt, yedek lastik, çekme halatı ve kürek üzere toplam yükü 42 kilogramı aşmayan ekipmanları taşıyabilecekler. Portbagajın 12 volt güç çıkışına imkan tanıdığını da belirtelim.

Porsche tarafından yapılan açıklamaya nazaran 911 Dakar, sırf 2.500 adet üretilecek. Aracı satın almak isteyen bir tüketicinin ise 223 bin 450 dolardan başlayan bir ödemeyi gözden çıkarmak durumunda olacak. Porsche, bu özel sürüm 911’i 2023 yılı içerisinde satacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu