Yaşam

‘Şahları da Vururlar’ 42 yıl sonra sahnelendi

Tiyatronun büyük ustası Ferhan Şensoy’un 31 Ağustos 2021’deki vefatının akabinde Ortaoyuncular birinci defa sahne aldı. Şensoy’un 42 yıl önce sahnelenen oyunu “Şahları da Vururlar”ı Volkan Sarıöz yönetti.

Şensoy’un ve Ortaoyuncular’ın 40 yıl sonra yeniden sahnelemek için hazırlanırken 14 Mart 2020’de yapılacak promiyer, korona virüsü salgını nedeniyle ertelenmişti. İstanbul Tiyatro Şenliği kapsamında bu gece yine sahneye çıkan Şahları da Vururlar, İran’ın son şahı Rıza Pehlevi’nin iktidarı ve tahttan indirilişi etrafında otoriter rejimlere Şensoy’un özgün diliyle bakıyor.

Celal Belgil, Erkan Üçüncü, Serap Günaydın, Özkan Aksu, Elif Durdu, Orkun Akyıldız, Sefa Tantoğlu ve İlksen Ökte’nin rol aldığı oyunda müziklerin icrası Nejat Yavaşoğulları, Gökhan Şeşen ve Burhan Şeşen tarafından gerçekleştiriliyor.

Festival boyunca Ses Tiyatrosu’nda sahnelenmeye devam edecek oyunun ilk gösteriminin sonunda kadronun tamamı ile birlikte sahneye gelen Ferhan Şensoy’un kızları Derya ve Müjgan Ferhan Şensoy, babalarının söylediği üzere Ortaoyuncular’ın yoluna devam edeceğini ve bu birinci temsilin de bunun ispatı olduğunu belirttiler. (KÜLTÜR-SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu