Haber

Türkiye’de Keşfedilen Kanyonun Şelaleleri Dünyanın En İyi Kalitesine Sahip

TÜRKİYE Dağcılık Federasyonu Kanyon konseyi üyeleri ve dağcılık antrenörleri tarafından 3 gün süren 9 kilometrelik kanyon arama çalışması sırasında en alçak olanı 5 metre yükseklikten düşen 19 şelale keşfedildi. gençlik ve Spor İl Müdür Yardımcısı Yücel Erdoğan, “En yüksek şelaleler 30, 20, 15 ve 12 metre olarak sıralanıyor. Uzman ekibimize göre Türkiye’de keşfedilen kanyonlardan farklı olarak suyun eşsiz ve Türkiye’nin en güzeli olduğu belirlendi. Kimyasal özellikleri ve temizliği açısından.” söz konusu.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında 18-21 Ekim tarihleri ​​arasında Karaçay Vadisi’nde 3 gün süren 9 kilometrelik kanyon arama çalışması gerçekleştirildi. Uzman ekipler vadide en alçak olanı 5 metre yükseklikten düşen 19 şelale keşfetti. Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, 3 gün süren 9 kilometrelik araştırmanın ardından ilk kez geçilen Sarı Su mevkisindeki kanyona 100. Yıl Kanyonu adını verdi. Vali Yılmaz, Türkiye Dağcılık Federasyonu Kanyon Konseyi Üyeleri ve Dağcılık Antrenörleri Yücel Erdoğan, Ali İstek Işık, Erdal Bayraktar, Celal Demirkıran, İlhan Şimşek ve Fedai Erkocaoğlu ile bir araya geldi. Ekiple sohbet eden Vali Yılmaz, arama faaliyeti hakkında bilgi aldı. Park Orman Tesisleri’nde düzenlenen programa Gençlik ve Spor İl Müdürü Sedat Acar, Osmaniye Orman İşletme Müdürü Bülent Çağlar, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Oktay Deniz de katıldı.

UZMAN EKİP DEĞERLENDİRİLDİ

Arama faaliyeti hakkında bilgi veren Gençlik ve Spor İl Müdür Yardımcısı Yücel Erdoğan, “Uzman ekibimizin tespitine göre Türkiye’de keşfedilen kanyonlardan farklı olarak suyun eşsiz ve kimyasal içeriği açısından en keyifli olduğu tespit edilmiştir. Vadi içilebilir temizlik ve berraklıkla doludur.” Orta noktada dağın iki yamacından kükürtlü ve madensel sıcak su karışıyor. Bütün bunların peyzaj kayıtları mevcut. Su karışımlarının ardından kanyonun devamında traverten oluşumları gözlemlendi. Ayrıca hayvan çeşitliliği açısından değerlendirildiğinde çok sayıda semender ve Amanoslara özgü kuyruklu kurbağalar olarak bilinen endemik bitkiler gözlemlenmiştir. “Kanyonun dünya literatüründe su zorluğu için 4 derece, dikey zorluk için 5 derece ve dünyadaki en yeterli kalite olan görsel güzellik için 3 yıldız olarak keşfeden uzmanlarımız tarafından değerlendirilmiştir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu