Ekonomi

Venezuela ve Rusya Mali İlişkilerini Güçlendirmeye Yönelik Adımlar Atıyor

CARACAS, 17 Kasım (Xinhua) — Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil, Venezuela ve Rusya’nın mali, ticari ve ekonomik ilişkilerini korumak ve geliştirmek amacıyla dolardan arındırma sürecinde ilerleme kaydettiğini söyledi.

Gil, Perşembe günü sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Moskova’da bir toplantı yaptığını ve iki ülke merkez bankaları arasındaki mali iletişimin “güçlendirilmesi” konusunda mutabakata vardığını belirtti.

Bakan, Rus Mir ödeme sisteminin şu anda Venezuela genelinde yüzde 100 çalışır durumda olduğunu belirtti.

Gil ayrıca resmi Venezüella Haber Ajansı tarafından yayınlanan açıklamasında “Venezuela’nın en kısa sürede BRICS grubuna katılmaya istekli olduğunu” söyledi.

Lavrov ise Rusya’nın “dost ülkelerin işbirliği yapma ve bu birliğe aktif olarak katılma arzusunu” destekleyeceğini belirtti.

Gil, Batı’nın Rusya ve Venezuela’nın egemenliğini zayıflatmaya çalıştığını ancak başarılı olamayacaklarını çünkü Moskova ve Karakas’ın “iki taraflı ilişkilerini her türlü tek taraflı kısıtlayıcı tedbire karşı koruyacağını” söyledi.

Venezüella Haber Ajansı’nın haberine göre Gil, Venezüella ile Rusya’nın Batı’nın yaptırım politikasına karşı “önemli anlaşmalara” vardığını da sözlerine ekledi.

kashaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu